Sypaný Babkin čaj - Jarná lúka
- Použitie: Proti kašľu
- Zloženie: skorocel, žihľava, mäta rebríček, prvosienka, podbeľ, slez
- Príprava: 1 lyžicu zmesi zalejeme vriacou vodou a lúhujeme 10 minút.
Sypaný Babkin čaj - Letná lúka
- Použitie: Relax
- Zloženie: medovka, nechtík, slez - vňať aj kvet, mäta, skorocel
- Príprava: 1 lyžicu zmesi zalejeme vriacou vodou a lúhujeme 10 minút.
Sypaný Babkin čaj - Lesný ovocný
- Použitie: Imunita
- Zloženie: brusnica - plod a list, čučoriedka - plod a list, ostružina malinová, jahoda lesná - list
- Príprava: 1 lyžicu zmesi zalejeme vriacou vodou a lúhujeme 10 minút.
Sypaný čaj Slovakia
- Zloženie: medovka lekárska, mäta pieporná, rumanček kamilkový, škoricovník čínsky, mrkva obyčajná, skorocel kopijovitý
- Príprava: 1 lyžicu zmesi zalejeme 2 dcl vriacej vody a lúhujeme 10 - 15 minút.
Sypaný čaj Elixír - Pálenie záhy
- Použitie: Pri poruchách trávenia a pri prekyslení žalúdka (pyróza), zmes normalizuje tráviace procesy v žalúdku.
- Zloženie: horec žltý, puškvorec obyčajný, mäta prieporná, zemežlč menšia
- Príprava: 1 lyžicu zmesi zalejeme 2 dcl vriacej vody a lúhujeme 10 - 15 minút.
Sypaný čaj Elixír - Proti chrípke
- Použitie: Podporný prostriedok proti chrípkovému ochoreniu.
- Zloženie: sladovka hladkoplodá, mäta pieporná, skorocel kopijovitý, rumanček kamilkový, baza čierna, lipa malolistá, anýz
- Príprava: 1 lyžicu zmesi zalejeme 2,5 dcl vriacej vody a lúhujeme 10 - 15 minút. Pijeme 3x denne po dúškoch.
Pestovanie liečivých rastlín - Agrokarpaty, s.r.o. Plavnica
Liečivé rastliny sa v našej spoločnosti pestujú ekologickým spôsobom, ktorý je založený na tisícročnej skúsenosti našich predkov. Vyznačuje sa kladným vzťahom a rešpektom k životnému prostrediu. Je to návrat k zdravému rozumu a citlivému srdcu. Tento systém hospodárenia bez použitia syntetických pesticídov a hnojív produkuje kvalitné a zdravé biopotraviny. Ekologické poľnohospodárstvo zároveň prispieva k udržiavaniu vyváženej kultúrnej krajiny a vytvára podmienky pre prosperitu vidieka. Základom je šetrné a premyslené hospodárenie s pôdou, rozvoj jej optimálneho zloženia a úrodnosti. Tento cieľ dosahujeme cestou pravidelného dodávania kompostu vyrobeného z vlastného odpadu pri pozberovej úprave liečivých rastlín, ďalej vyváženým osevným postupom - to je striedanie plodín. Tento postup je dôležitý pre rast rastlín. Striedanie plodín výrazne prispieva k obmedzeniu výskytu škodcov a pôvodcov chorôb prežívajúcich v pôde.
Dbáme taktiež na pestovanie medziplodín určených na zelené hnojenie a striedanie hlboko koreniacich rastlín s nízko koreniacimi rastlinami, aby sme udržali rovnováhu medzi úrodnosťou a primeranou intenzitou využívania pôdy. Snažíme sa pestovať odrody rastlín, u ktorých je výskyt účinných látok čo najvyšší. Dôležitý je aj čas zberu. Napríklad kvety je najlepšie zbierať keď sú v plnom kvete - za slnečného dňa okolo obeda. Mesiac by mal byť v splne alebo pribúdať. Ak to nie je možné, tak by mal byť aspoň stúpajúci.
Ďalší dôležitý proces je sušenie. Liečivé rastliny sušíme ventiláciou v sušiarni, v ktorej sa reguluje teplota vzduchu. Teplota musí byť v súlade s rastlinným orgánom, ktorý sušíme, ako aj s charakterom účinných látok liečivej rastliny. Najvhodnejšia teplota na sušenie rastlín je do 40 °C. Ekologické poľnohospodárstvo využíva krajinu spôsobom, ktorý ju neohrozuje, čiže s ňou dokáže spolupracovať, brať si plody a dary zeme a pri tom zabezpečuje priaznivé podmienky pre jej ostatné schopnosti a funkcie. Len takýmto citlivým prístupom bude možné zbierať úrodu z našich polí aj o mnoho rokov neskôr, preto naše pestovanie nevnáša do prostredia cudzie látky v podobe rôznych chemikálií - pesticídy, insekticídy, fungicídy a umelé hnojivá.
Pôdu môžeme obohatiť o výživné látky ekologickým spôsobom bez chemického zaťaženia, a to vyváženým osevným postupom, striedaním plodín a zaorávaním pozberových zvyškov rastlín do pôdy. Zber byliniek je najkrajším, ale tiež najnáročnejším obdobím v našom pracovnom procese. Plantáže sú rozkvitnuté, hýria farbami a vôňami. Vždy musíme brať do úvahy aj nevyspytateľné počasie a ponáhľať sa so zberom úrody. Tým, že zber kvetov a tiež kvetov s vňaťou sa realizuje ručne, zamestnávame v sezóne aj brigádnikov. Na zber vňate používame aj žacie kosy a na zber rumančeka používame samohybný česací zberač. Aj napriek tomu, že poľnohospodárska činnosť je náročná, my ju robíme s láskou a sme radi, že takýmto spôsobom môžeme vniesť aspoň kúsok našej krásnej prírody do každej domácnosti.