Cestopis Papuánske srdce
Jedinečná cesta do vnútrozemia ostrova Nová Guinea. Šesť týždňov v divokej Papue-Novej Guinei so štyrmi výstupmi s domácimi na hory vysoké nad 3500 metrov, vrátane toho najvyššieho, Mt. Wilhelm (4509 metrov). Prečo s domácimi? Papua-Nová Guinea je celkom iný svet. Ešte pred 100 rokmi tam bieli ľudia neboli a samých vás nikam nepustia. Okrem toho sa pozrieme aj do indonézskej časti ostrova Nová Guinea, kde sa pokúsime nájsť ľudí žijúcich na stromoch i podnikneme 4 dňovú túru pod Trikoru. Preskúmame aj Sulawesi a budeme šnorchlovať v raji na zemi, v Raja Ampat.
Cestopis Pacifická hrebeňovka
Prechod Pacifickej hrebeňovky je snom mnohých. Jedinečná túra od hraníc Mexika vedie cez horúci juh Kalifornie, 4000 metrov vysoké hory a sedlá v Sierre Nevade, okolo sopiek Oregonu a Washingtonu až po hranicu s Kanadou. Každý deň od marca začína viac ako 30 ľudí, a tak každý deň stretávam úžasných ľudí. Bolo najviac snehu za 20 rokov a tak päť týždňov, až do polovice júla, sme kráčali po snehu a brodili sa cez hlboké rieky po pás. Za zasneženou Sierrou prišla nížinatá časť, komáre, horúčava, ďalšie zničené tenisky. Po troch mesiacoch a polovici trailu som sa rozhodol, že celú túru nedokončím. Vyberiem si len tie najkrajšie úseky, vyjdem na hory, ktoré oficiálna túra iba obchádza a pôjdem aj do Kanady. A tak som vyšiel na Mt. Shasta, South Sister, Mt. Adams a prešiel aj sekciu C z Great Divide Trailu v Kanade. Na záver som sa vrátil do Sierry opäť, kde som vystúpil na Mt. Whitney, pozrel si nádherné sekvoje i redwoody a obdivoval krásu Yosemitov bez snehu. Bolo to leto, na ktoré nezabudnem...
Michal Knitl
Navštívil viac než šesťdesiat krajín, vyše päťsto miest, absolvoval tisícky kilometrov najrôznejšími dopravnými prostriedkami i po vlastných. Strávil dlhé mesiace v exotických krajinách, v tropickej džungli, v domácnostiach neznámych ľudí a neraz pocítil šteklivé mrazenie nebezpečenstva.
Vyznáva filozofiu o ceste, ktorá samotná je cieľom, a naplno si ju užíva od prvého momentu. Podstatná je pre neho sloboda, voľnosť, nespútanosť v čase, spoznávanie nových svetov, kultúr a ľudí. A všetko, čo na to potrebuje, je dobrodružná povaha a ochota prijať trochu nepohodlia.
Michal Knitl je manažér ľudských zdrojov, cestovateľ, fotograf, spisovateľ a učiteľ snoubordingu. Vyštudoval Fakultu manažmentu Univerzity Komenského v Bratislave a za svoju diplomovú prácu získal Cenu Centra pre filantropiu. Cestovať začal po druhom ročníku na vysokej škole. Po USA, Európe, Južnej Amerike a Ázii.
Napísal tri cestopisy: Na juhoamerickej vlne (Južná Amerika), Hodvábny vietor (stredná Ázia) a Farebný svet (indický subkontinent). Zaradil sa do siete hostí a hostiteľov CouchSurfing a od roku 2006 strávil v cudzích domácnostiach vyše päťsto nocí. Momentálne je náš najčastejšie prezentujúci sa cestovateľ.
Za posledné štyri roky rozprával o svojich cestách na viac ako stopäťdesiatich miestach od Karlových Varov až po Humenné. Taktiež začal organizovať festival Cestou-necestou. Jeho cieľom je ukázať, že cestovať môže naozaj každý. Ak je človek skromný a má dobrodružné srdce, stačí zbaliť ruksak a ísť.
Michala poznáme aj osobne, rovnako ako ho pozná veľa ďalších ľudí zo sveta cestovateľov. Svojou energiou a pozitívnym prístupom k životu vie motivovať aj ľudí okolo seba, a to je cítiť aj v jeho knihách, ktorými vás dostane do ďalekého sveta - keď už nie fyzicky, tak aspoň duchom... ;)
Cestovateľský festival CESTOU NECESTOU
Cestovateľský festival inšpirujúci ľudí cestovať na všetky strany a spoznávať nepoznané.
Program festivalu si môžete pozrieť na Facebooku.