Rím-3*Romoli z Viedne

Spoznávajte krásy Ríma s ubytovaním v 3*Romoli s raňajkami

Kedysi ho volali urbs kaput mundi – mesto v centre sveta. Tento titul síce Rím stratil pred stáročiami, dodnes je však jednou z najvyhľadávanejších destinácií sveta. Stojíte pred arénou, v ktorej kedysi bojovali gladiátori, alebo sa prejdete po fóre starého Ríma, kde každá polorozpadnutá antická stena, každá svätyňa a každý kus dlažby pod vašimi nohami zaváňa históriou. Hodinová prechádzka v Ríme vás naučí o dejinách viac ako sto hodín dejepisu v školských laviciach. Rím je naozaj večný.
2 osoby, 3 osoby Raňajky Hotel Letecky 3* WiFi, Terasa

V skratke

Cena obsahuje

 • 1 obojsmernú letenku v ekonomickej triede na trase Viedeň - Rím (Fiumicino) - Viedeň 
 • všetky letiskové a palivové poplatky
 • 1 kus malej príručnej batožiny v rozmeroch max. 40 x 30 x 20cm 
 • ubytovanie v hoteli Romoli***
 • raňajky formou bufetu
 • vystavenie letenky – potvrdenie rezervácie u leteckého dopravcu a vystavenie  cestovného dokladu
 • online check in – elektronickú registráciu pasažierov a vystavenie palubného lístka

 

Cena neobsahuje

 • transfer letisko - hotel - letisko
 • služby delegáta
 • miestne poplatky (cca 3€ noc/osoba, platí sa na mieste)
 • cestovné poistenie (voliteľné)
 • podpalubnú batožinu (voliteľné)
 • ​priority boarding, ktorý umožňuje zobrať na palubu 1 kus príručnej batožiny v rozmeroch 55 x 40 x 20 cm do 10 kg 

Podmienky

- obsadenosť termínov si overujete priamo v CK Pelikan
- potrebná rezervácia pobytu e-mailom na pobyty@pelikan.sk alebo 02 / 3216 6321 
- termín je potrebné si rezervovať čo najskôr, pri neskorej rezervácii negarantujeme možnosť využitia kupónu vo vami plánovanom termíne. 
- všeobecné obchodné podmienky CK nájdete na tomto odkaze

Ubytovanie v hoteli Romoli***

 • Hotel Romoli*** 
 • Hotel sa nachádza v Ríme, 10 minút chôdze od stanice metra Furio Camillo. Ponúka vám terasu, bar a bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet vo všetkých priestoroch.
 • Všetky klimatizované izby v hoteli Romoli sú vybavené TV s plochou obrazovkou, minibarom a písacím stolom. Vo vlastnej kúpeľni nájdete sušič vlasov a bezplatné toaletné potreby.
 • Každý deň si môžete vychutnať kontinentálne raňajky so sladkými i slanými jedlami. Za 5 minút prídete pešo ku kaviarňam a reštauráciám.
 • Hotel je situovaný 50 metrov od rímskeho parku Caffarella. Železničná stanica Tuscolana je vzdialená 20 minút chôdze. 
 • Appio Latino je skvelou voľbou pre hostí, ktorí sa zaujímajú o staroveké pamiatky, múzeá a monumenty.
 • Check in od 15:00
 • Check out do 10:00
 • Zobrazenie na mape: TU
 • (Úroveň ubytovacieho zariadenia je klasifikovaná podľa štandardov krajiny, v ktorej sa ubytovacie zariadenie nachádza.)
 • Viac ponúk v Taliansku 

Víza a zdravotné formality

Slovenskí občania cestujúci do Talianska nepotrebujú vstupné víza za účelom turizmu. Je však dôležité, aby ste mali počas trvania pobytu/zájazdu platný cestovný doklad (cestovný pas alebo občiansky preukaz). Zároveň je dôležité si skontrolovať aj všetky zdravotné formality, ktoré su nevyhnutné na cestu a pobyt.

Podrobné informácie nájdete na stránke Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí, sekcia Taliansko TU.

CK Pelikán nezodpovedá za prípadné škody vzniknuté nedodržaním cestovných a zdravotných povinností.

Cestovné poistenie

CK Pelikán ponúka možnosť uzatvoriť individuálne poistenie na cestu a pobyt:

 • poistenie STORNO - zahŕňa poistenie storna a poistenie prerušenia cesty
 • poistenie ISTOTA - zahŕňa poistenie storna, prerušenia cesty, batožiny, pátrania a záchrany, liečebných nákladov, zodpovednosti škody na majetku alebo zdraví, asistenčné služby a úrazové poistenie

Cena poistenia závisí od územnej platnosti (európa/svet), celkovej ceny objednávky na osobu a od dĺžky trvania pobytu.

Cesta do hotela

 Z letiska sa najľahšie do hotela dostanete pravidelnou mestskou hromadnou dopravou. Plán cesty nájdete TU

V prípade, ak máte záujem o privátny transfer priamo do hotela, kontaktujte náš Zákaznícky servis. Cena transferu sa odvíja od vzdialenosti hotela a kategórie požadovaného vozidla. Cena transferu je na vyžiadanie.

Tipy a triky

Čo sa oplatí navštíviť
Rím je jedným z najkrajších miest na svete a svojou rozlohou 1290 km2a vyše 2,5 milióna obyvateľov patrí k najväčším európskym mestám. Nachádza sa na riekach Tiber a Aniene a od Tyrrhenského mora je vzdialené 27 km. Každý rok sa sem húfy turistov z celého sveta hrnú obdivovať poklady a majstrovské diela rímskeho umenia a architektúry. 

 • Španielske námestie (Piazza di Spagna) je známe svojimi monumentálnymi Španielskymi schodmi. Je ich 135 a vedú ku kostolu Trinita dei Monti. Na námestí sa nachádza Španielsky palác (Palazzo di Spagna) a Fontana della Barcaccia.

 

 • Hlavným námestím Vatikánu a jedným z najkrajších námestí sveta je Námestie sv. Petra (Piazza San Pietro). Zdobí ho 140 sôch svätcov a je postavené v tvare elipsy.  Ďalej sa tu nachádza Bazilika sv. Petra s katakombami. Jej renesančná kopula má priemer 42 m a výšku 132 m. Medzi umelecké diela, ktoré tu môžete vidieť, patrí Jazdecká socha Karola Veľkého, Berniniho baldachýn, Stolec svätého Petra, socha sv. Petra, Michelangelova Pieta a ďalšie. 

Bazilika je situovaná na námestí Sv. Petra
Otvorená je Po-So: 08:30-18:30
Preprava: Metro Ottaviano; bus k Piazza del Risorgimento.
Prevádzková doba: denne od 07:00-19:00 (Apríl - Október), posledný možný vstup je 15 minút pred zatvorením. V mesiacoch november - marec je otvorené denne od 07:00-18:00
Vstup je bez poplatku.

 

 

 • Navštíviť sa oplatí aj Vatikánske múzeum s ohromujúcou Sixtínskou kaplnkou a vatikánske záhrady. V Sixtínskej kaplnke uvidíte majstrovské fresky Michelangela s témou stvorenia.  S Vatikánom je chodbou spojený Anjelský hrad, ktorý bol v minulosti útočiskom pápežov.

Doprava: Metro Ottaviano; bus k Piazza del Risorgimento.
Otváracie hodiny: Po-Pia 08:45-16:45 s posledným vstupom o 15:20, So 08:45-13:45 s posledným vstupom o 12:20 (v mesiacoch marec - október); Po-So od 08:45-13:45 s posledným vstupom o 12:20 (november - začiatok marca). V poslednú nedeľu v mesiaci je otvorené od 08:45-13:45.
Vstupný poplatok 12€, voľný vstup poslednú nedeľu v mesiaci.

 

 • Vatikánske záhrady 

Organizované zájazdy sa konajú v Sobotu o 10:00, je možné si ich rezervovať niekoľko dni vopred. Vstupný poplatok je 9€.

 

 • Na Piazza della Rotunda sa nachádza najzachovalejšia antická stavba Ríma - Pantheon. Zaujme vás stĺporadím a nádhernou mramorovou dlážkou. Najvyhľadávanejšou atrakciou Panteónu je Raffaelov hrob. Zvláštnosťou kupoly Panteónu je kruhovitý otvor na jej vrchole. 

Prepravíte sa k nemu: Bus k Largo Argentina alebo k ulici del Corso. 
Otváracie hodiny: Po - So, 08:30-19:30, Ne: 09:00-18:00
Vstup je bez poplatku.

 

 • Koloseum - Neďaleko Foro Romano, blízko ulice Via Sacra a oblúkom datovaným do 4. storočia Arco di Costantino sa nachádza svetoznáme Koloseum. Je 186m dlhé, 153m široké a asi 47m vysoké. 

Jeho výstavba bola zahájená ešte v roku 72 n.l., za vlády cisára Vespasiána, jeho kapacita ponúkala až 55.000 miest pre divákov. Denne sa tu konali gladiátorské predstavenia, pričom v priebehu dňa bolo zabitých až 5.000 zvierat!
Okrem gladiátorov tu bojovali za svoj život aj zločinci či otroci. O živote a smrti rozhodovali diváci. Známy je palec otočený k zemi ako symbol smrti, mávanie vreckovkami predstavovalo milosť. Počas stredoveku význam kolosea upadol. V tom období slúžil ako sklad materiálu na stavbu palácov a kostolov. Zachoval sa iba skelet jeho ruín.
Nachádza sa na námestí Piazza del Colosseo. Viac informácií získate na www.pierreci.it. Preprava ku koloseu: Metro Colosseo; bus k Piazza del Colosseo
Otváracie hodiny: denne od 09:00-19:30 (v lete); denne 09:00-16:30 (v zime).
Vstupný poplatok 8€ + príplatok 2€, ak sa konajú predstavenia.

 

 • Foro Romano a Palatino - Fórum predstavovalo centrum politického, ale aj spoločenského rímskeho života. Tento symbol antického Ríma a centrum ríše objavili pri vykopávkach v 19. storočí.

Kedysi sa tu nachádzali prekrásne chrámy, nádvoria, baziliky. V súčasnosti sa z nich veľmi veľa nedochovalo, a tak dnes môžeme obdivovať len zrúcaniny, ktoré však stále zachovávajú tú pravú historickú atmosféru starého Ríma.
Pohľad na fórum z vtáčej perspektívy vychutnáte z námestia Piazza del Campidoglio. Ak si želáte preskúmať ho z menšej vzdialenosti, vhodná je ulica Via Sacra, ktorá smeruje do srdca Forumu.
Medzi najzachovalejšie monumenty sa radí triumfálny oblúk Septimius Severus (203 n.l.) a Cézarova rečnícka tribúna, odkiaľ prezentoval svoje prejavy.
Úžasné je i bývalé átrium Vestal Virgins a priľahlý chrám Vesta s okrúhlym pôdorysom. Neďaleko Titusovho oblúka je Palatín, kde stáli paláce rímskych cisárov.
V Kapitolskom múzeu stojí za pozretie Venuša kapitolská, Zranená amazonka a Kapitolská vlčica s dvojčatami.
Nachádza sa na námestí Piazza del Campidoglio. Viac informácií o tomto múzeu získate na www.museicapitolini.org.
Doprava: bus k Piazza Venezia
Otváracie hodiny: Ut-Ne od 09:00-20:00, posledný vstup je o 19:00. Vstupný poplatok je 6.20€ (+1.60€ exhibičný poplatok), 9,90€ v kombinácií Múzea Capitoline a lístku Centrale Montemartini.
Najznámejšou fontánou v Ríme je Fontana di Trevi. Nachádza sa na Piazza di Trevi a a návštevníci Ríma hádžu do fontány mince, aby sa na toto krásne miesto ešte raz vrátili. 
Nachádza sa na námestí Trevi.
Doprava:Bus k Piazza San Silvestro alebo Metro Line A k Barberini.
Otváracie hodiny: denne 24 hodín
Vstup je bez poplatku.

 

 • Bazilika svätého Jána v Lateráne (Basilica di San Giovanni in Laterano) patrí medzi najzaujímavejšie stavby Ríma a je hierarchicky najvyššie postaveným chrámom katolíkov.

 

 • V múzeu Museo e Galleria Borghese môžete vidieť  majstrovské diela od Botticelliho, Belliniho, Rubensa, Giorgioneho a Veroneseho. Pamätník Giordana Bruna si odfotíte na námestí  Campo dei Fiori. Ďalšie krásne námestie je Piazza Navona, v strede ktorého sa nachádza Fontána štyroch riek.

 

 • Medzi turisticky zaujímavé miesta taktiež patrí Konštantínov víťazný oblúk, Galleria Colonna a Piazza del Popolo, Piazza del Campidoglio, Palazzo del Quirinale či Cestiova pyramída.
   
 • Nákupy - Na míňanie peňazí si v Ríme nájdete veľa možností. Väčšina  obchodov má typickú taliansku otváraciu dobu, teda sú zatvorené od 13:00 do 16:00 a otvorené do 20:00. Svetoznáme značky Gucci, Prada, Armani a ďalšie nájdete na námestí Piazza di Spagna a Via Condotti. Lacnejšie oblečenie nakúpite na Via del Corso. Nájdete tu taktiež obchody so značkami ako Ferrari, Diesel alebo Benetton. Medzi známe obchodné domy patria Coin, Upim a Rinascente, Zara, OVS industry, v ktorých sa dá nakúpiť za prijateľné ceny. Nakúpiť značkový tovar o 30 až 70 % lacnejšie môžete v jednom z najväčších outletov Castel Romano, ktorý je od Ríma vzdialený asi 20 km. Nájdete tu oblečenie od viac ako 110 najslávnejších návrhárov na svete. Dostanete sa tu pravidelnou autobusovou linkou zo stanice Termini alebo  kyvadlovou dopravou z vášho hotela.

 

 • Ak si chcete domov doniesť na pamiatku nejakú starožitnosť, navštívte niektorý z trhov a obchodov so starožitnosťami, ktorých je v Ríme požehnane. Skúste zájsť na Via del Babuino neďaleko Španielskych schodov alebo na Via Giulia a Via del Governo Vecchio pozdĺž rieky Tiber. Najväčší a najznámejší trh je Portaportese v Trastevere, ktorý je otvorený v nedeľu od 8:00 do 13:30.​

Doprava

Na dopravu v Ríme môžete použiť vlastné auto (najhoršia možnosť), metro, autobusy, električky, taxi alebo si môžete požičať bicykel alebo skúter. Šoférovanie v Ríme je adrenalínovým športom vďaka jazdcom na mopedoch, chodcom a výtlkom, preto neodporúčame ako spôsob dopravy použiť vlastné ani požičané auto. Navyše sú hodiny, v ktorých nemôžete použiť auto na vjazd do Ríma ak nie ste miestny obyvateľ, alebo ak nemáte špeciálne povolenie na vjazd.
 
Najrýchlejší a najspoľahlivejší spôsob dopravy v Ríme je metro (metroplitana). Má 2 hlavné linky A a B. Križujú sa v strede mesta na zástavke Termini, ktorá je hlavným uzlom dopravného systému v Ríme.

Zastávky, z ktorých sa dostanete na zaujímavé miesta:
 

Mapu metra nájdete TU

 

Linka A:
•    Cipro – Vatikánske múzeá
•    Ottaviano – námestie sv. Petra, Bazilika sv. Petra
•    Spagna – námie Piazza di Spagna (Španielské schody a kostol Trinitá dei Monti), Fontána di Trevi
•    Repubblica – Diokleciánove kúpele, Rímske národné múzeum, Fontána Najád

 

Linka B:
•    Basilica S. Paolo – Bazilika sv. Pavla za hradbami
•    Piramide – Cestiova pyramída
•    Circo Massimo a Colosseo – Koloseum,  Forum Romanum
Ak sa rozhodnete pre taxík, odporúčajú sa biele a žlté taxíky (oficiálne). Na rýchlu dopravu na letisko Fiumicino (Aeroporto Leonardo da Vinci di Fiumicino) slúži špeciálna linka vlaku Leonardo Express zo stanice Termini. Vlak jazdí každých 30 minút a cesta trvá 31 minút.

 

Odporúčame:
•    Svoje pohľadnice posielajte z Vatikánu. Okrem zaujímavých známok  sa tu využíva švajčiarsky poštovný systém, ktorý je oveľa efektívnejší a rýchlejší ako ten taliansky.
•    Chcete sa vyhnúť uliciam plných turistov? Navštívte ´prevažne študentskú štvrť San Lorenzo. Nájdete tu  množstvo alternatívnych obchodíkov. Okrem toho je tato štvrť domovom najlepšej čokolády v meste. www.said.it 
•    Za zmienku určite stojí aj protestantský cintorín ponúkajúci  príjemnú prechádzku v záplave zelene. Okrem toho tam samozrejme nájdete aj posledné miesta odpočinku mnohých známych osobností.

Dôležité informácie

Podmienky vstupu do Talianska:
 
Od 1. júna 2022 sa pre vstup alebo návrat do Talianska už nevyžaduje Covid pass (alebo ekvivalentná certifikácia - test).
 
Podrobné informácie nájdete na stránke Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí, sekcia Taliansko TU .

Tento zájazd nemusí byt vhodný pre cestujúcich so zníženou pohyblivosťou. Pre konkrétne preverenie, či je vhodný práve pre Vás vzhľadom na Vaše zdravotné obmedzenie, nás prosím kontaktujte. 

CK Pelikán nezodpovedá za zmenu letových časov zo strany leteckej spoločnosti po zakúpení letenky v rámci toho istého dňa odletu.

CK Pelikán si vyhradzuje právo na zmenu hotela (kategória a kvalita hotela bude rovnaká alebo vyššia, ako je kategória ponúkaných hotelov)

V prípade, ak plánujete cestu spolu ako väčšia skupina a máte záujem o garanciu ubytovania v rovnakom hoteli, prosím kontaktujte náš Zákaznícky servis ešte pred ukončením rezervácie, alebo ihneď po jej vytvorení pre okamžité zaznačenie požiadavky. Naši pracovníci vám radi preveria aktuálnu dostupnosť miest pre daný termín. V prípade ak tak klient neurobí, nevieme garantovať objednávku rovnakého hotela.

UPOZORNENIE - pri rezervácii je potrebné zadávať celé mená pasažierov, tak ako sú uvedené v cestovnom doklade. Zmena mena po zakúpení dokladov nie je možná!