Edícia Turistický sprievodca - 3. vydanie
Obsah každej knihy v skratke:
- profily trás
- časové rozvrhy a prevýšenia
- mapové výrezy so zakreslenými trasami
- tipy a zaujímavosti na trasách
- veľká turistická mapa 1:50 000
Edícia S Batohom po Slovensku - 2. vydanie:
Západné Tatry - Blažej Kováč
Technické údaje: rok vydania 2008, počet strán 128, mäkká väzba
Aj keď Západné Tatry v porovnaní s Vysokými Tatrami nie sú tak navštevované, sú pre pešiu turistiku podobne atraktívne. V minulosti sa nazývali Liptovské hole, pretože na rozdiel od prevažne bralnatých Východných Tatier sú zväčša hôľne. Bralnatejšie sú iba Roháče, ktoré sa právom považujú za najkrajšiu časť Západných Tatier. Rozložitú Roháčsku dolinu lemuje veniec krásnych končiarov, ktorým „kraľuje“ majestátny Baníkov. V sprievodcovi nechýbajú ani výrezy panoramatických máp s priebehom jednotlivých trás, všeobecné informácie, základná charakteristika prírodných pomerov, východiská na túry aj register najvýznamnejších turistických bodov a praktické informácie.
Nízke Tatry - Ján Lacika
Technické údaje: rok vydania 2008, počet strán 128, mäkká väzba
Nízke Tatry sú po Tatrách druhým najvyšším pohorím Slovenska a v každom ročnom období vyhľadávanou rekreačnou oblasťou. Západnú časť tvoria Ďumbierske Tatry s najvyšším Ďumbierom (2 043 m) a Chopkom, východnú časť Kráľovohoľské Tatry s Kráľovou hoľou. Medzi najvyhľadávanejšie doliny patrí Jánska dolina a Demänovská dolina, kde jaskyniari objavili viac ako 170 jaskýň a priepastí. Najrozsiahlejším a zároveň najznámejším jaskynným systémom na Slovensku je systém Demänovských jaskýň s dĺžkou 30 km. Najznámejším turistickým strediskom je Jasná na severnej strane Nízkych Tatier. Okrem opisov základných trás sprievodca obsahuje aj výrezy panoramatických máp a turistické trasy.
Malá Fatra - Peter Podolák
Technické údaje: rok vydania 2008, počet strán 128, mäkká väzba
Malá Fatra patrí ku krajinársky najcennejším pohoriam Slovenska. Tvoria ju dve samostatné časti pohoria - južne situovaná Lúčanská Fatra a severne ležiaca Krivánska Fatra. Rozprestiera sa na severozápade Slovenska a v každom ročnom období je plná turistov. V lete ju navštevujú predovšetkým peší turisti, ktorí smerujú najmä na Veľký (Fatranský) Kriváň alebo Veľký Rozsutec. Zaujímavým vrcholom Lúčanskej Fatry je Kľak (1 352 m), ktorý má povesť jedného z najkrajších vyhliadkových miest. K pohoriu patrí aj Vrátna - jedno z najvýznamnejších stredísk lyžovania. V knihe sa nachádzajú základné opisy trás, charakteristika prírodných pomerov, náročnosti trás, 3D mapy a mnoho praktických informácií.
Veľká Fatra - Peter Podolák
Technické údaje: rok vydania 2008, počet strán 128, mäkká väzba
Veľká Fatra ležiaca na rozhraní stredného a severozápadného Slovenska je vyhľadávanou rekreačnou oblasťou v zime aj v lete. Najväčším bohatstvom pohoria Veľká Fatra sú zachované prírodné lesy a pralesy karpatského typu, predovšetkým so smrekom, jedľou a bukom. Unikátom je Harmanecká tisina, kde je najväčší výskyt tisu obyčajného v Európe. Pre Veľkú Fatru sú charakteristické dlhé kaňonovité doliny, napríklad Belianska, Jasenská, Gaderská, Blatnická či Žarnovická. Východiskami pre pešiu turistiku sú viaceré mestá v podhorí a turistické chaty stojace na hrebeni. Výrezy panoramatických máp, základný text a register najvýznamnejších turistických bodov sú v knihe samozrejmosťou.
Okolie Bratislavy - Daniel Kollár, Tibor Kollár, Ján, Lacika
Technické údaje: rok vydania 2008, počet strán 128, mäkká väzba
Územie od Bratislavy po Smolenice, do ktorého smerujú ponúkané turistické trasy, tvoria Malé Karpaty. Južnú časť predstavujú Devínske Karpaty. Najvyšší vrch je izolovaný masív Devínskej Kobyly, ktorá je s výškou 514 m najvyšším bodom na území Bratislavy. Východným smerom sa reliéf Devínskych Karpát pozvoľna znižuje. Na západnom okraji sa nachádzajú ďalšie dominanty: druhý a tretí najvyšší vrch Malých Karpát - Vysoká (754 m) a Vápenná (752 m), viac na sever sa týči najvyšší vrch Záruby (767 m). Atraktivitu územia dopĺňajú hrady a zrúcaniny: Devín, Pajštún, Červený Kameň, Ostrý Kameň a Smolenický zámok. V knihe sú pre vás pripravené panoramatické mapy, turistické body, popis jednotlivých trás.
Slovenský kras (Horný Gemer) - Daniel Kollár
Technické údaje: rok vydania 2004, počet strán 160, mäkká väzba
Turistické trasy opísané v tejto publikácii smerujú na južné rozhranie stredného a východného Slovenska. Nachádza sa tu asi 400 jaskýň a priepastí. Obsah turistického sprievodcu tvorí 40 peších turistických trás, z ktorých väčšina vedie planinami Slovenského krasu a k najatraktívnejším cieľom ako Gombasecká, Krásnohorská, Ochtinská aragonitová jaskyňa, jaskyňa Domica, Zádielska tiesňava či Turniansky hrad. Ostatné trasy patria do južnej (gemerskej) časti Volovských vrchov, Stolických vrchov, Muránskej planiny a Revúckej vrchoviny. Výrezy turistických máp spolu s výškovým profilom a s priebehom jednotlivých trás dopĺňajú základný text. Užitočným pre vás bude aj register najvýznamnejších turistických bodov.
Štiavnické vrchy (Slovenské stredohorie) - Daniel Kollár, Ján Lacika
Technické údaje: rok vydania 2004, počet strán 160, mäkká väzba
Oblasť patrí do Slovenského stredohoria, do ktorého menšou či väčšou mierou zasahuje sedem horských, resp. planinových celkov (Pohronský Inovec, Vtáčnik, Štiavnické vrchy, Poľana, Javorie, Krupinská planina a Ostrôžky) a ktoré obkolesujú tri vnútrohorské kotliny (Zvolenská, Žiarska a Pliešovská kotlina). Obsah turistického sprievodcu tvorí 40 peších turistických trás, z ktorých niekoľko vedie okolím Banskej Štiavnice, ktorú pre jej nesporné hodnoty a krásu zaradili do Zoznamu svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO. Tak ako ostatné knihy z edície S batohom po Slovensku obsahuje všetky potrebné informácie pre peších turistov.
Biele Karpaty (Bílé Karpaty) - Daniel Kollár, Ján Lacika
Technické údaje: rok vydania 2005, počet strán 160, mäkká väzba
Pohorie sa rozprestiera v 2 štátoch - na západe Slovenska a na východe Českej republiky. Z prírodného a kultúrno-historického hľadiska môžeme oblasť zaradiť do regiónu stredné Považie a stredné Pomoravie. Oblasťou vedie historická hranica, ktorá v minulosti oddeľovala Uhorsko od Českého kráľovstva. V súčasnosti je štátnou hranicou medzi Českou republikou a Slovenskom. Túry vedú Bielymi Karpatmi (Myjavskou pahorkatinou) a Bílými Karpatmi (Dolnomoravským úvalom). Najznámejšími turistickými cieľmi sú Skalica, Strážnice, Bradlo, hrad Branč, Veľká Javorina, Vršatské bradlá či Červenokamenské a Lednické bradlo. Turisti tu nájdu mapy, priebeh jednotlivých turistických trás a kopec praktických informácií.
Malé Karpaty juh (okolie Bratislavy) - Daniel Kollár, Ján Lacika
Technické údaje: rok vydania 2021, počet strán 127, mäkká väzba
Ak sa radi túlate Malými Karpatmi, určite by vám nemal chýbať tento sprievodca. Nájdete v ňom 20 najkrajších túr v okolí Bratislavy, na juhu Malých Karpát, spolu s výrezmi máp, profilom trás a tipmi a zaujímavosťami na trasách. Bonusom je pribalená veľká turistická mapa, takže už len zbaliť batoh a vydať sa spoznávať okolie nášho hlavného mesta.
Malé Karpaty sever (okolie Trnavy) - Daniel Kollár, Ján Lacika
Technické údaje: rok vydania 2021, počet strán 127, mäkká väzba
Ak sa radi túlate Malými Karpatmi, určite by vám nemal chýbať tento sprievodca. Nájdete v ňom 20 najkrajších túr v severných Malých Karpatoch (v okolí Trnavy) spolu s výrezmi máp, profilom trás a tipmi a zaujímavosťami na trasách. Turistické trasy smerujú do oblasti strednej a severnej časti Malých Karpát, ktorá sa tiahne severozápadne od Trnavy v smere juhozápad – severovýchod. Bonusom je pribalená veľká turistická mapa Malých Karpát, takže už len zbaliť batoh a vydať sa spoznávať naše Karpaty. 20 najkrajších peších turistických trás v severnej časti Malých Karpát.
Súľovské vrchy (Strážovské vrchy, Považský Inovec) - Ján Hanušin, Daniel Kollár, Tibor Kollár, Ján Lacika
Technické údaje: rok vydania 2005, počet strán 160, mäkká väzba
Oblasť môžeme zaradiť do regiónu stredné Považie, do ľavobrežnej časti rozľahlého vážskeho povodia a iba malú časť územia na východe do regiónu Horná Nitra. Najviac zo 40 túr vedie Súľovskými vrchmi, hlavne Súľovskými skalami. To je príťažlivé skalné mesto so zaujímavými tvarmi reliéfu v podobe skalných veží, ihiel, okien a brán oddelených hlbokými bezvodnými tiesňavami, roklinami a dolinami ako aj do Manínskej a Kostoleckej tiesňavy. Hlavnými turistickými cieľmi v Strážovských vrchoch sú Vápeč, Strážov alebo kúpele Trenčianske Teplice. Záverečné turistické trasy smerujú do Považského Inovca, okrem iného aj na jeho dominantu - vrch Inovec. Turistický sprievodca obsahuje výškový profil a priebeh každej zo 40 trás, najvýznamnejšie turistické body a praktické informácie.
Okolie Košíc (Volovské vrchy) - Tibor Kollár, Vladimír Mucha
Technické údaje: rok vydania 2005, počet strán 160, mäkká väzba
Oblasť zahŕňa prevažne východnú časť Volovských vrchov a Slanské vrchy. Leží v južnej a juhozápadnej časti východného Slovenska. Úvodné trasy opisujú Košice a jeho bezprostredné okolie, patriace do Košickej kotliny, Volovských vrchov a Čiernej hory. Záberom i počtom z celkového počtu 40 odporúčaných túr sú dominantným celkom tejto oblasti Volovské vrchy s turistickými cieľmi ako napr. Kojšovská hoľa, Folkmarská skala a vodná nádrž Ružín. Zostávajúce turistické trasy smerujú na východ a severovýchod od Košíc do Slanských vrchov s dominantným vrchom Šimonka a známymi dubníckymi opálovými baňami. Základný text dopĺňajú výrezy turistických máp spolu s výškovým profilom. Register turistických bodov ocení každý turista.
Východné Karpaty (Vihorlatské vrchy) - Anton Fogaš, Tibor Kollár
Technické údaje: rok vydania 2006, počet strán 160, mäkká väzba
Túry v sprievodcovi sú koncipované na severovýchode Slovenska jednak pozdĺž slovensko-poľskej štátnej hranice v severnej časti Laboreckej vrchoviny a Ondavskej vrchovine, ako aj vo Vihorlatských vrchoch. Väčšina túr vedie v Bukovských vrchoch v Národnom parku Poloniny (Kremenec, prales Stužica) a v Nízkych Beskydách a Busove až po Bardejov. Posledných 10 turistických trás je vo Vihorlatských vrchoch s turistickými cieľmi ako Sninský kameň a Morské oko. V júni 2007 boli na zoznam svetového prírodného dedičstva UNESCO pripísané pralesy Stužica, Havešová a Rožok v Bukovských vrchoch spolu s pralesom vo Vihorlatských vrchoch. V knihe nájdete všetky potrebné informácie na kvalitný turistický zážitok.
Pieniny (Severný Spiš a Šariš) - Daniel Kollár, Ján Lacika
Technické údaje: rok vydania 2007, počet strán 160, mäkká väzba
Najvýznamnejším turistickým strediskom v Zamagurí je Červený Kláštor, nazvaný podľa miestneho kartuziánskeho kláštora. K najkrajším turistickým výletom z Červeného Kláštora patrí pešia trasa prielomom rieky Dunajec, ktorá je súčasťou Národného parku Pieniny. Turistami ešte populárnejší je splav na pltiach po rieke Dunajec, ktorý patrí k vrcholným zážitkom. Od Červeného Kláštora smerom na východ vybieha aj výrazný bralný hrebeň Haligovských skál. Sprievodca obsahuje 40 túr, okrem Pienín tvoria veľkú časť publikácie aj túry zo Spišskej Magury, Ľubovnianskej vrchoviny a Čergova. Súčasťou sprievodcu sú aj všeobecné informácie, základná charakteristika prírodných pomerov územia a opis východísk na túry.
Slovenské rudohorie západ (Cerová vrchovina) - Daniel Kollár, Tibor Kollár, Ján Lacika
Technické údaje: rok vydania 2007, počet strán 160, mäkká väzba
40 peších turistických trás sa nachádza vo Veporských a Stolických vrchoch, v časti Muránskej planiny, v Revúckej vrchovine, Rimavskej kotline, ako aj v Cerovej vrchovine. Vepor, Hrb, Klenovský Vepor, Fabova hoľa či Čiernohronská lesná železnička s lesníckym skanzenom Vydrovo sú turistickými cieľmi vo Veporských vrchoch. Najzaujímavejšími miestami Cerovej vrchoviny sú hrady Šomoška, Hajnáčka, Fiľakovský hrad, Pohanský hrad, Soví hrad a maďarský Salgóvár, ako aj prírodné pamiatky Kamenný vodopád a kamenné more pri hrade Šomoška. V publikácii nájdete výškové profily jednotlivých ciest, základný text, dôležité informácie a mapy.